Wystawy

Wystawa Tomasza Mościckiego – „Szlakiem podwójnych krzyży”

Centrum im. Ludwika Zamenhofa – oddział Białostockiego Ośrodka Kultury oraz Autor zapraszają na wystawę:
Szlakiem podwójnych krzyży
Tomasz Mościcki
fotografie, guma dwuchromianowa

9 lipca (piątek) 2010 r. godz. 18.00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, Białystok

Wystawa przedstawia prawosławne monastyry w GRABARCE, JABŁECZNEJ, SUPRAŚLU i WOJNOWIE.

Tomasz Mościcki ur. 1965 r.; krytyk teatralny, publicysta, dziennikarz II PR, artysta fotografik (ZPAF).
Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej rejestrowanej w technice czarno-białej, a także przetwarza klasyczną fotografię monochromatyczną w rzadko już dziś spotykanych technikach szlachetnych. W swojej pracy wykorzystuje stosowaną na przełomie wieków technikę gumy dwuchromianowej, nadającą fotografiom niepowtarzalny wygląd, czyniącą z nich jednostkowe, niemożliwe do powtórzenia dzieło sztuki.

Tomasz Mościcki wystawiał swoje prace w Polsce (Warszawa, Kraków, Zamość, Zielona Góra, Białystok – 2007 r., 2008 r.), oraz zagranicą: w USA, Wielkiej Brytanii, w Holandii, Hiszpanii, Nikozji i na Cyprze. Obecnie fotografie ze Świętej Góry Athos prezentowane są w Muzeum Sztuki Bizantyjskiej na III Biennale Fotografii w Salonikach (Grecja).

Pod koniec lat 90. zacząłem fotografować wschodnią ścianę Polski – najczęściej jeździłem wówczas na Suwalszczyznę. W zwyczaju mam: kluczyć, zbaczać z wytyczonego szlaku. Tak właśnie znalazłem się na Grabarce. Był czerwiec 1996 r.: klasztor, góra krzyży, drewniana krynoczka – wokół cisza. Wróciłem kilka miesięcy później, już na Spasa, czyli na święto Przemienienia. Jestem tam co roku. Wyjątkowo silne wspomnienia mam ze święta 19 sierpnia 1999 r., gdy wraz przyjaciółmi byliśmy na Grabarce przez kilka dni. Wmieszani w tłum, oddychaliśmy wraz z nim dostrojeni do tej samej emocjonalnej fali, ale jednocześnie będąc nieprawosławnymi czuliśmy się niejako zaledwie obserwatorami. Ten dualizm był jednak bardzo inspirujący. To wtedy właśnie postanowiłem poszukać i poznać inne prawosławne sanktuaria w Polsce. Dotarłem do niezwykle ciepłego i gościnnego klasztoru w Jabłecznej, do wciąż odbudowywanego Supraśla, ale i do maleńkiego żeńskiego klasztoru w mazurskim Wojnowie. Podróżowałem także na Świętą Górę Athos, ale zawsze wracałem i wracam z wielką radością do polskiego prawosławia, które odkryło się przede mną w tak piękny sposób.
To wchodzenie i poznawanie monastycznego życia prawosławnej Polski było stopniowe, wymagało wzajemnego zrozumienia i łagodzenia dystansu, a jego wynikiem jest wzajemna – jak sądzę – sympatia i współpraca, za którą polskim prawosławnym mniszkom i mnichom pragnę dziś serdecznie podziękować.
Spasi Hospodi.

Tomasz Mościcki

wystawa czynna 9 lipca – 29 sierpnia 2010 r.
czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10.00 – 17.00

Źródło: Gazeta Współczesna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.