Witold Dederko urodzony 8 kwietnia 1906 roku w Puzelach – fotografik, aktor, pedagog, teoretyk fotografii. Był potomkiem znanych fotografików – synem Mariana Dederko, który opracował techniki fotogumy i fotonitu, a wnukiem Sotera Dederko. Uczył się w pracowni swego ojca Mariana. Ze swoim ojcem prowadził spółkę autorską, która działała do 1930 r. i krótko po 1945. Od roku 1925 brał aktywny udział w wystawach fotograficznych. W latach trzydziestych pracował jako przedstawiciel firmy Kodak w Polsce, reporter, od 1929 r był kierownikiem reportażu w Polskiej Agencji Telegraficznej. Pracował również na wydziale fotografii lotniczej w Wyższej Szkole Lotniczej, był m.in autorem stanowiska fotozwiadu w samolocie Łoś.
Założyciel Grupy Zieloni, Grupy Przedszkole i Eksperymentalnego Ośrodka Szkoleniowego Fotografii Artystycznej EOS. Członek założyciel ZPAF, Członek WTF.
Jan Bułhak tak wspominał Mariana Dederko: ” Gorący nieokiełznany temperament artystyczny, nie znający spokoju ani umiaru, bezinteresowne lekkomyślne poświecenie sztuce całego swojego żywota, promienna entuzjastyczna pobudliwość na wszystko, co jest stężonym wyrazem piękna i mocy życia – a przy tym promienisty, słoneczny, rozbrajający uśmiech oczu i całej twarzy – oto jest Marian Dederko”
Po wojnie prowadził działalność artystyczna, pisarską i dydaktyczną. Był wykładowcą w warszawskim Technikum Fotograficznym, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
W fotografii miał wszechstronne zainteresowania tematyczne sięgające od portretu przez akt, reportaż, fotografię techniczna do fotografii nocnej Wiele lat poświecił na zgłębienie zagadnień oświetlenia w fotografii czego zwieńczeniem jest rewelacyjna książka pt „Oświetlenie w fotografii”
Wielokrotnie nagradzany przez AFIAP, EFIAP, oraz HEFIAP. Witold Dederko brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.
Wynalazca i prekursor techniki szlachetnej zwanej guma warszawską, jednej z odmian techniki gumowej.
Dederko był autorem oraz współautorem 12 książek m. in: „Łopatą do głowy”, „Elementy kompozycji fotograficznej – 1960”, „Oświetlenie w fotografii – 1963, 1972”, „Guma warszawska”, „Fotografowanie architektury”, „Warsztat techniczny artysty fotografa – 1985”, „Sztuka fotografowania – 1986”, „Przedmiot rzeczywisty i jego obraz – 1989”, „O fotografowaniu prawie wszystko?” (wspólnie z Andrzejem Pytlińskim), „Jak fotografować Druhem”..
Witold Dederko był również aktorem filmowym, zagrał m.in: w takich filmach jak „Perła w koronie”, „Ziemia Obiecana”, „Noce i dnie”, „Doktor Judym”, „Kaszebe”, „Ślepy tor”, „Krzyk” oraz wielu innych.
Witold Dederko zmarł 10 września 1988 roku w Warszawie.
Źródło: http://www.foto-info.pl